LOADING

Księgi podatkowe

Księgi podatkowe są bardzo ważnym elementem, używanym w celach rozliczeniowych określonej działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o Ordynacji podatkowej, księgi podatkowe uznawane jako składowa ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz wszelkie ewidencje, których podatnik posiadający działalność gospodarczą jest zobowiązany uregulować. Za księgę podatkową uważa się również kasę fiskalną.

Jak prowadzić księgę podatkową?

Sama księga podatkowa uznawana jest powszechnie za księgę rzeczywistą, a więc taką, która zawiera rzetelne i prawdziwe informacje dotyczące wydarzeń w określonym gospodarstwie. Opisane w księdze wydarzenia, powinny zostać szczegółowo opisane. Właśnie przez wymaganie odpowiedniej rzetelności w prowadzeniu ksiąg podatkowych, ważnym jest aby skorzystać z usług profesjonalistów.

Niestety, ale większość osób, która prowadzi księgi podatkowe na własną rękę, nie zdaje sobie sprawy z pewnych istotnych faktów, przez co księgi te są prowadzone w nieodpowiedni sposób.
Złe lub po prostu wadliwe prowadzenie ksiąg podatkowych, może skutkować odpowiedzialnością karną przed sądem odpowiedniej instancji.

Liczy się profesjonalizm

Ustawy jasno regulują tak zwaną „Ordynację podatkową”, które wymagają prowadzenia ksiąg w sposób niewadliwy. Z tego względu, księgi podatkowe zaleca się przekazać w ręce ekspertów, którzy od podszewki znają wszystkie wymagania, które powinny zostać spełnione.
Profesjonalizm w tej branży jest niezwykle istotny. Oczywistym jest, że może się zdarzyć drobna pomyłka podczas ewidencji, jednakże profesjonalista skutecznie zmniejsza wadliwość ksiąg, w porównaniu do zwykłej osoby fizycznej.

Odpowiedzialność karna

Wadliwe prowadzenie ksiąg podatkowych może być skutkiem odpowiednich czynności karnych. Dlatego często nie opłaca się prowadzić ich we własnym zakresie.
Przede wszystkim, prawo karne skarbowe określa, iż nierzetelne prowadzenie ksiąg może skutkować karą grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych.
Istotnym faktem jest, iż karze grzywny podlega nie tylko działalność gospodarcza, ale również osoba prowadząca księgi podatkowe. Dlatego tak ważnym jest, aby skorzystać z usług odpowiednich osób, które są ekspertami w dziedzinie księgowości.

Jesteś z Bydgoszczy?

Chcesz zlecić prowadzenie księgi podatkowej?